IPL (Intense Pulsed Light) jest nowoczesną metodą wykorzystującą silne impulsy światła o zróżnicowanej długości, umożliwiającą zaawansowaną i precyzyjną terapię różnorodnych problemów skórnych. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, głównie do wykonywania zabiegów trwałej depilacji i odmładzania skóry, a także do redukcji przebarwień, zmian trądzikowych oraz naczyniowych. Zabiegi IPL mogą być wykonywane na większym niż laserowe zakresie fototypów skóry, są praktycznie bezbolesne i obciążone minimalnym ryzykiem powikłań.

Fotodepilacja

Działanie IPL oparte jest na zasadzie selektywnej fototermolizy. Powierzchnia skóry wraz z owłosieniem jest poddawana serii bardzo krótkich i skoncentrowanych impulsów światła. Włos pochłania światło ( w rzeczywistości pochłania je znajdujący się we włosach barwnik – melanina ), które następnie przekształcane jest w energię cieplną. Energia światła rozgrzewa mieszek włosowy blokując mechanizm wzrostu w jego macierzy. W mieszkach włosowych znajduje się większe skupienie melaniny, tak więc światło pochłaniane jest przez pigment włosa , a nie otaczające go tkanki skóry . Urządzenie wyposażone jest w specjalny system chłodzenia, który pozwala na zminimalizowanie uczucia ciepła , delikatnie znieczulając depilowaną skórę i zapobiegając odczuwaniu bólu.
IPL jest innowacyjną, sprawdzoną i bezpieczną metodą depilacji ciała. Ilość zabiegów zależy od fototypu skóry, właściwości włosów, wieku oraz gospodarki hormonalnej. Czas trwania poszczególnych zabiegów zależy od rozmiarów depilowanej powierzchni, a odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić około 4 tygodni. Rezultaty są widoczne już od pierwszego zabiegu: poddane zabiegowi owłosienie z czasem samoistnie wypada, a tempo wzrostu nowych włosów jest wolniejsze.

Fotoodmładzanie

Impulsy światła dostarczają skórze dużej ilości energii cieplnej. Ciepło sprzyja odbudowie włókien kolagenu i elastyny, a w efekcie przynosi regenerację i poprawę struktury skóry. Rezultatem fotoodmładzania jest wygładzenie bruzd i zmarszczek mimicznych, poprawienie owalu twarzy i zmniejszenie porów. Zabieg dodaje skórze blasku, poprawia jej napięcie, wygładza i ujednolica karnację, dając ogółem wrażenie zdrowego i odmłodzonego wyglądu. Zaleca się serię 4-6 zabiegów w odstępie 21 dni. Najlepsze efekty uzyskujemy łącząc fotoodmładzanie z serią zabiegów pielęgnacyjnych.

Redukcja trądziku

Dzięki zastosowaniu światła IPL możemy redukować zmiany trądzikowe. Zabiegi są bezinwazyjne i nie wykluczają z codziennego życia. Podczas serii zabiegów światłem IPL leczymy zmiany trądzikowe, jak również likwidujemy bakterie odpowiedzialne za przyczynę trądziku. Poprawia się stan skóry, następuje obkurczenie porów i oczyszczenie naskórka. Możemy również minimalizować blizny potrądzikowe. Dodatkowym efektem zabiegu jest wygładzenie naskórka oraz pozbycie się drobnych zmarszczek mimicznych.
Zabiegi przeprowadza się w krótkich odstępach czasowych: zaleca się 2 zabiegi tygodniowo przez okres 4 tygodni. Jednak ustalenie dokładnej ilości zabiegów nie jest możliwe bez konsultacji specjalisty.

Redukcja przebarwień

Skuteczność usuwania przebarwień metodą IPL potwierdzają liczne badania naukowe. Wiązka światła skutecznie nagrzewa i rozbija nagromadzone w naskórku skupiska melaniny. Dzięki podgrzaniu odpowiednich struktur naskórka następuje ich samozniszczenie. Zabieg wykonuje się z reguły co 15 dni aż do wyeliminowania zmian. Ilość sesji zależna jest od potrzeb klienta oraz indywidualnie uwarunkowanych postępów terapii. Pierwszym objawem pozabiegowym jest przyciemnienie plam, co jest normalne i świadczy o efektywności zabiegu. Po kilku dniach następuje proces samozłuszczania , a przebarwienia bledną i z każdym zabiegiem stają się jaśniejsze. Zabiegi, poza redukcją przebarwień, skutecznie poprawiają kondycję skóry walcząc z jej niedoskonałościami.